Panasonic Electronic Components EEU-FC1H561
EEU-FC1H561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H561
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H561.pdf
Availability of EEU-FC1H561
QUANTITY
EEU-FC1H561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H561
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.374A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H561
Related LinksEEU-F, EEU-FC1H561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H561 Details Description
Related parts for EEU-FC1H561
TOTE NESTING 27-1/4X12X6 datasheet.pdf
IC MODULATOR DELTA-SIGMA 24-VQFN datasheet.pdf
IC DVR DUAL NONINVERT 4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf