Panasonic Electronic Components EEU-FC1J101L
EEU-FC1J101L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J101L
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J101L.pdf
Availability of EEU-FC1J101L
QUANTITY
EEU-FC1J101L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J101L
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J101L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current347.8mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J101L
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J101L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J101L Details Description
Related parts for EEU-FC1J101L
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 100MA 2.52 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.2A SMV datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf