Panasonic Electronic Components EEU-FC1J181S
EEU-FC1J181S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J181S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J181S.pdf
Availability of EEU-FC1J181S
QUANTITY
EEU-FC1J181S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J181S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J181S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current663mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J181S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J181S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J181S Details Description
Related parts for EEU-FC1J181S
CAP CER 1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70KHZ 8MSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2408TK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf