Panasonic Electronic Components EEU-FC1J560
EEU-FC1J560 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J560
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J560.pdf
Availability of EEU-FC1J560
QUANTITY
EEU-FC1J560 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J560
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J560
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current263.2mA
Impedance342 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J560
Related LinksEEU-F, EEU-FC1J560 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J560 Details Description
Related parts for EEU-FC1J560
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC104S101 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 350UH 10VUS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 1K OHM 18SOIC datasheet.pdf
23 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf