Panasonic Electronic Components EEU-FC1J561
EEU-FC1J561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J561
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J561.pdf
Availability of EEU-FC1J561
QUANTITY
EEU-FC1J561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J561
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.62A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J561
Related LinksEEU-F, EEU-FC1J561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J561 Details Description
Related parts for EEU-FC1J561
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 3A 400V GBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBJ datasheet.pdf