Panasonic Electronic Components EEU-FC1V152L
EEU-FC1V152L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V152L
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V152L.pdf
Availability of EEU-FC1V152L
QUANTITY
EEU-FC1V152L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V152L
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V152L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.008A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V152L
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1V152L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V152L Details Description
Related parts for EEU-FC1V152L
RES SMD 12.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250MSPS DUAL 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 33K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 68MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf