Panasonic Electronic Components EEU-FC1V222
EEU-FC1V222 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V222
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V222.pdf
Availability of EEU-FC1V222
QUANTITY
EEU-FC1V222 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V222
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V222
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.408A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V222
Related LinksEEU-F, EEU-FC1V222 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V222 Details Description
Related parts for EEU-FC1V222
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKT-WIRE 10M datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf