Panasonic Electronic Components EEU-FC2A100B
EEU-FC2A100B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC2A100B
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC2A100B.pdf
Availability of EEU-FC2A100B
QUANTITY
EEU-FC2A100B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC2A100B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC2A100B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC2A100B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC2A100B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC2A100B Details Description
Related parts for EEU-FC2A100B
DC/DC CONVERTER 2.1V 17W datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
X4 SATA CABLE ASSY - 4M KEY 1 4 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL W/REF 8-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf