Panasonic Electronic Components EEU-FM1A222
EEU-FM1A222 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1A222
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1A222.pdf
Availability of EEU-FM1A222
QUANTITY
EEU-FM1A222 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1A222
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1A222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1A222
Related LinksEEU-F, EEU-FM1A222 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1A222 Details Description
Related parts for EEU-FM1A222
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20.3KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV Z5P RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf