Vishay/Dale RNC55J4421BSBSL
RNC55J4421BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4421BSBSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4421BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4421BSBSL
QUANTITY
RNC55J4421BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4421BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4421BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4421BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4421BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4421BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4421BSBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf