Panasonic Electronic Components EEU-FM1A471B
EEU-FM1A471B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1A471B
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1A471B.pdf
Availability of EEU-FM1A471B
QUANTITY
EEU-FM1A471B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1A471B
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1A471B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current712.5mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1A471B
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1A471B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1A471B Details Description
Related parts for EEU-FM1A471B
RES SMD 78.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TWEEZER FLAT STRONG OOD 4.72" datasheet.pdf
DDR3 204P 5.2H STD B-L076 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PCIE CLOCK GEN 100MHZ 14QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf