Panasonic Electronic Components EEU-FM1C222B
EEU-FM1C222B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1C222B
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1C222B.pdf
Availability of EEU-FM1C222B
QUANTITY
EEU-FM1C222B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1C222B
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1C222B
Standard Package500
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1C222B
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1C222B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1C222B Details Description
Related parts for EEU-FM1C222B
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 1" X 5YD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE T-MODULE 1200V 90A D-55 datasheet.pdf