Nichicon UUP1E4R7MCL1GS
UUP1E4R7MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUP1E4R7MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUP1E4R7MCL1GS.pdf
Availability of UUP1E4R7MCL1GS
QUANTITY
UUP1E4R7MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUP1E4R7MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUP1E4R7MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUP1E4R7MCL1GS
Related LinksUUP1E4R, UUP1E4R7MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUP1E4R7MCL1GS Details Description
Related parts for UUP1E4R7MCL1GS
CAP FILM 680PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
SERVO DRV 200V 1PH 100W ML2 datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX AMB 0.764" 8X8 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 1608 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf