Panasonic Electronic Components EEU-FM1C331B
EEU-FM1C331B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1C331B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1C331B.pdf
Availability of EEU-FM1C331B
QUANTITY
EEU-FM1C331B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1C331B
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1C331B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1C331B
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1C331B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1C331B Details Description
Related parts for EEU-FM1C331B
VISE HEAD 6.25" RIBBED NEO JAWS datasheet.pdf
Connector Header 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANTENNA MULTILAYER CHIP 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf