Powerex Inc. CM100DY-24NF
CM100DY-24NF picture photo
Mfg. Part Number
CM100DY-24NF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1200V 100A NF SER
Datasheet Download
CM100DY-24NF.pdf
Availability of CM100DY-24NF
QUANTITY
CM100DY-24NF Order Process
Ship out your order
Specifications of CM100DY-24NF
Internal Part NumberEIS-CM100DY-24NF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max650W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce23nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM100DY-24NF
Related LinksCM100D, CM100DY-24NF Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM100DY-24NF Details Description
Related parts for CM100DY-24NF
IC NVSRAM 4MBIT 150NS 34PCM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 26 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SGE1510-0-0750L-2000C-2000C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf