Hirose Electric Co Ltd HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 16POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
SeriesHIF3C
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesWaterproof
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3CAW-16PA, HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3CAW-16PA-2.54DSA(71)
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 261MA 2.4 OHM datasheet.pdf
DISCONNECT ELEMENT 3.2MM OR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 115V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 6POS .250 YELLOW datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ZM SNAP-ACT SW 5A 125/250VAC datasheet.pdf
1/2" PET BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf