Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBLW32
FDD1-17251EBLW32 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBLW32
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBLW32.pdf
Availability of FDD1-17251EBLW32
QUANTITY
FDD1-17251EBLW32 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBLW32
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBLW32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise56 dB(A)
Power (Watts)21.6W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.450A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBLW32
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251EBLW32 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBLW32 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBLW32
SHELF OPEN RACK NON VENT 19" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf