Panasonic Electronic Components EEU-FM1E101
EEU-FM1E101 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E101
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E101.pdf
Availability of EEU-FM1E101
QUANTITY
EEU-FM1E101 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E101
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current318.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E101
Related LinksEEU-F, EEU-FM1E101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E101 Details Description
Related parts for EEU-FM1E101
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.62VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 4+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf