Panasonic Electronic Components EEU-FM1E102B
EEU-FM1E102B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E102B
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E102B.pdf
Availability of EEU-FM1E102B
QUANTITY
EEU-FM1E102B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E102B
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E102B
Standard Package500
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E102B
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1E102B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E102B Details Description
Related parts for EEU-FM1E102B
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC TERM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 33A datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf