Panasonic Electronic Components EEU-FM1H221
EEU-FM1H221 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1H221
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1H221.pdf
Availability of EEU-FM1H221
QUANTITY
EEU-FM1H221 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1H221
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1H221
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1H221
Related LinksEEU-F, EEU-FM1H221 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1H221 Details Description
Related parts for EEU-FM1H221
SSR OCMOS FET 100MA NO 4-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 21POS datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE W/NICERA 8SOIC datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf