Vishay/Dale RNR60H1821FPRSL
RNR60H1821FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1821FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1821FPRSL.pdf
Availability of RNR60H1821FPRSL
QUANTITY
RNR60H1821FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1821FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H1821FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1821FPRSL
Related LinksRNR60H1, RNR60H1821FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1821FPRSL Details Description
Related parts for RNR60H1821FPRSL
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
10GBASE-T DISCRETE 4CH MAR/SOL P datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280V datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf