Panasonic Electronic Components EEU-FM1V561L
EEU-FM1V561L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1V561L
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1V561L.pdf
Availability of EEU-FM1V561L
QUANTITY
EEU-FM1V561L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1V561L
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1V561L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1V561L
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1V561L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1V561L Details Description
Related parts for EEU-FM1V561L
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FILTER SAW 942.5MHZ EGSM/GSM850 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
HALF-CHIP VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
RES 340 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.29M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf