Panasonic Electronic Components EEU-FR0J821
EEU-FR0J821 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR0J821
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR0J821.pdf
Availability of EEU-FR0J821
QUANTITY
EEU-FR0J821 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR0J821
Internal Part NumberEIS-EEU-FR0J821
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR0J821
Related LinksEEU-F, EEU-FR0J821 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR0J821 Details Description
Related parts for EEU-FR0J821
RES 82 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 300MA SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 32SOIC datasheet.pdf
ZG2 SENSOR HEAD, 22MM, 2M CBL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 680MA 470 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 110MA 2.3 OHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 45V TO-263AB datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf