Panasonic Electronic Components EEU-FR1A101
EEU-FR1A101 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1A101
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1A101.pdf
Availability of EEU-FR1A101
QUANTITY
EEU-FR1A101 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1A101
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1A101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1A101
Related LinksEEU-F, EEU-FR1A101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1A101 Details Description
Related parts for EEU-FR1A101
SW ROTARY SP 12POS EYELET 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 264 I/O 456FBGA datasheet.pdf
SFP CAGE ASSEMBLY PCI PRESS FIT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG 100' datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 120A datasheet.pdf