Panasonic Electronic Components EEU-FR1A682L
EEU-FR1A682L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1A682L
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1A682L.pdf
Availability of EEU-FR1A682L
QUANTITY
EEU-FR1A682L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1A682L
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1A682L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.75A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1A682L
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1A682L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1A682L Details Description
Related parts for EEU-FR1A682L
RES SMD 15.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 230V 15A TO247 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.0 OHM 30V datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD COIL JEWEL MAGSNAP ONYX 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
BNC MALEFEMALE RIGHTANGLE ADAPTE datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf