Panasonic Electronic Components EEU-FR1C222
EEU-FR1C222 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1C222
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1C222.pdf
Availability of EEU-FR1C222
QUANTITY
EEU-FR1C222 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1C222
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1C222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1C222
Related LinksEEU-F, EEU-FR1C222 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1C222 Details Description
Related parts for EEU-FR1C222
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT UNIPOLAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 600V 12A DO4 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf