Panasonic Electronic Components EEU-FR1C392S
EEU-FR1C392S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1C392S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1C392S.pdf
Availability of EEU-FR1C392S
QUANTITY
EEU-FR1C392S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1C392S
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1C392S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1C392S
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1C392S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1C392S Details Description
Related parts for EEU-FR1C392S
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS DL LCP SLD CUP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 170W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf