Panasonic Electronic Components EEU-FR1E471L
EEU-FR1E471L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1E471L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1E471L.pdf
Availability of EEU-FR1E471L
QUANTITY
EEU-FR1E471L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1E471L
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1E471L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1E471L
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1E471L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1E471L Details Description
Related parts for EEU-FR1E471L
CAP ALUM 470UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT UNIPOLAR 48LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.3V 3-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 120V TO-277A datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 5.0" RS232/I2C datasheet.pdf