Panasonic Electronic Components EEU-FR1H821SB
EEU-FR1H821SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1H821SB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1H821SB.pdf
Availability of EEU-FR1H821SB
QUANTITY
EEU-FR1H821SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1H821SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1H821SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.87A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1H821SB
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1H821SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1H821SB Details Description
Related parts for EEU-FR1H821SB
BLADE REPLACEMENT MINI 18AWG TEF datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
KEYPAD 16BTN 4X4 MATRIX datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf