Panasonic Electronic Components EEU-FR1J121B
EEU-FR1J121B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1J121B
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1J121B.pdf
Availability of EEU-FR1J121B
QUANTITY
EEU-FR1J121B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1J121B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1J121B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesFR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.073A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1J121B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1J121B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1J121B Details Description
Related parts for EEU-FR1J121B
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
LED RS ARRAY WHITE 6000 LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.5% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SR BTS PC CSH 3 ASY C datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf