Panasonic Electronic Components EEU-FR1V122B
EEU-FR1V122B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1V122B
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1V122B.pdf
Availability of EEU-FR1V122B
QUANTITY
EEU-FR1V122B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1V122B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1V122B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.19A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1V122B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1V122B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1V122B Details Description
Related parts for EEU-FR1V122B
CONN ADPT SPLC STPDWN14-16/18-22 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 500MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 16POS datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 66A SPEZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 27POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANSFORMER 310UH 3:8 SMD datasheet.pdf