Panasonic Electronic Components EEU-FR1V471LB
EEU-FR1V471LB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1V471LB
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1V471LB.pdf
Availability of EEU-FR1V471LB
QUANTITY
EEU-FR1V471LB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1V471LB
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1V471LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1V471LB
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1V471LB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1V471LB Details Description
Related parts for EEU-FR1V471LB
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RECPT 160POS 0.5MM DUAL SMT datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.9X1.9MM RECT T/H datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf