Panasonic Electronic Components EEU-HD1A472
EEU-HD1A472 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1A472
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1A472.pdf
Availability of EEU-HD1A472
QUANTITY
EEU-HD1A472 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1A472
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1A472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1A472
Related LinksEEU-H, EEU-HD1A472 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1A472 Details Description
Related parts for EEU-HD1A472
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .350" datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 20NS 240RQFP datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
GRIP LIQUID-TITE 2-1/2" MALE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0508 datasheet.pdf