NKK Switches UB225SKG035C-3JB
UB225SKG035C-3JB picture photo
Mfg. Part Number
UB225SKG035C-3JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB225SKG035C-3JB.pdf
Availability of UB225SKG035C-3JB
QUANTITY
UB225SKG035C-3JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB225SKG035C-3JB
Internal Part NumberEIS-UB225SKG035C-3JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB225SKG035C-3JB
Standard Package1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB225SKG035C-3JB
Related LinksUB225SKG, UB225SKG035C-3JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB225SKG035C-3JB Details Description
Related parts for UB225SKG035C-3JB
IC 4-BIT SYNC BIN CNTR 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 1.30M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf