Panasonic Electronic Components EEU-HD1E101
EEU-HD1E101 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1E101
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1E101.pdf
Availability of EEU-HD1E101
QUANTITY
EEU-HD1E101 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1E101
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1E101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1E101
Related LinksEEU-H, EEU-HD1E101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1E101 Details Description
Related parts for EEU-HD1E101
CONN HEADER 13POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO15 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 5.6UF 20% 100V SMD datasheet.pdf