Panasonic Electronic Components EEU-HD1E562
EEU-HD1E562 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1E562
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1E562.pdf
Availability of EEU-HD1E562
QUANTITY
EEU-HD1E562 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1E562
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1E562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1E562
Related LinksEEU-H, EEU-HD1E562 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1E562 Details Description
Related parts for EEU-HD1E562
RES SMD 11 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE SMA MALE RG316/U 60" datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 280 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1-48" datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V/3.3V 1A DL 12DFN datasheet.pdf