Panasonic Electronic Components EEU-HD1H100
EEU-HD1H100 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1H100
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1H100.pdf
Availability of EEU-HD1H100
QUANTITY
EEU-HD1H100 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1H100
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1H100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1H100
Related LinksEEU-H, EEU-HD1H100 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1H100 Details Description
Related parts for EEU-HD1H100
IC HS R-R-OUT VIDEO AMP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SOCKETS SOLDER datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
LED 1" FLAT YEL PMI 125V C1D2 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 36 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS SOLDER SKT datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 4PR BRAID 300V datasheet.pdf