Panasonic Electronic Components EEU-HD1H102B
EEU-HD1H102B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1H102B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1H102B.pdf
Availability of EEU-HD1H102B
QUANTITY
EEU-HD1H102B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1H102B
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1H102B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1H102B
Related LinksEEU-HD, EEU-HD1H102B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1H102B Details Description
Related parts for EEU-HD1H102B
FIXED IND 150UH 1.15A 370 MOHM datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 8X datasheet.pdf
DMM 600V AC/DC datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 50OHM 100C datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf