Panasonic Electronic Components EEU-HD1V470B
EEU-HD1V470B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1V470B
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1V470B.pdf
Availability of EEU-HD1V470B
QUANTITY
EEU-HD1V470B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1V470B
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1V470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesHD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1V470B
Related LinksEEU-HD, EEU-HD1V470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1V470B Details Description
Related parts for EEU-HD1V470B
90 DEG COVER KIT 50 POS-BLK datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLNE 200POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf