Panasonic Electronic Components EEU-TA1H471S
EEU-TA1H471S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1H471S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1H471S.pdf
Availability of EEU-TA1H471S
QUANTITY
EEU-TA1H471S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1H471S
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1H471S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1H471S
Related LinksEEU-TA, EEU-TA1H471S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1H471S Details Description
Related parts for EEU-TA1H471S
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-4 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
6 CH. L-C FILTER W/ESD UDFN12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC OCT BUFF/DRVR TRI-ST 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf