Panasonic Electronic Components EEU-TA1V101
EEU-TA1V101 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1V101
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1V101.pdf
Availability of EEU-TA1V101
QUANTITY
EEU-TA1V101 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1V101
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1V101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesTA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360.8mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1V101
Related LinksEEU-T, EEU-TA1V101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1V101 Details Description
Related parts for EEU-TA1V101
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
MULTIPLE TIE PLATE datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 300POS 10COL VERT datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf