Panasonic Electronic Components EEU-TA1V101B
EEU-TA1V101B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1V101B
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1V101B.pdf
Availability of EEU-TA1V101B
QUANTITY
EEU-TA1V101B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1V101B
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1V101B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesTA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360.8mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1V101B
Related LinksEEU-TA, EEU-TA1V101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1V101B Details Description
Related parts for EEU-TA1V101B
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220 OHM 10% 0805 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55110 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf