Panasonic Electronic Components EEU-TA1V102
EEU-TA1V102 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1V102
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1V102.pdf
Availability of EEU-TA1V102
QUANTITY
EEU-TA1V102 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1V102
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1V102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance37 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1V102
Related LinksEEU-T, EEU-TA1V102 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1V102 Details Description
Related parts for EEU-TA1V102
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 44POS datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 38 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 50W 3X8X200MM datasheet.pdf