Panasonic Electronic Components EEU-TP1E392SB
EEU-TP1E392SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1E392SB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1E392SB.pdf
Availability of EEU-TP1E392SB
QUANTITY
EEU-TP1E392SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1E392SB
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1E392SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanasonic – EEU-TP Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.368A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1E392SB
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1E392SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1E392SB Details Description
Related parts for EEU-TP1E392SB
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-Y PNL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS 4-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
BOX WITH LED W/CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf