Panasonic Electronic Components EEU-TP1E821B
EEU-TP1E821B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1E821B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1E821B.pdf
Availability of EEU-TP1E821B
QUANTITY
EEU-TP1E821B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1E821B
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1E821B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanasonic – EEU-TP Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)52 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.155A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1E821B
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1E821B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1E821B Details Description
Related parts for EEU-TP1E821B
SCR NON-SENS 400V 10A TO-202 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC COPROCESSOR FLOAT PT 68-PGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 150V 0605 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf