Panasonic Electronic Components EEU-TP1V202S
EEU-TP1V202S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V202S
Brief Description
CAP ALUM 2000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V202S.pdf
Availability of EEU-TP1V202S
QUANTITY
EEU-TP1V202S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V202S
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V202S
Standard Package100
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance2000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.368A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V202S
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1V202S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V202S Details Description
Related parts for EEU-TP1V202S
IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8MAP datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.6V SOT23 datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED BLK 10.4" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64VQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf