Panasonic Electronic Components EEV-EB2D220SQ
EEV-EB2D220SQ picture photo
Mfg. Part Number
EEV-EB2D220SQ
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
EEV-EB2D220SQ.pdf
Availability of EEV-EB2D220SQ
QUANTITY
EEV-EB2D220SQ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-EB2D220SQ
Internal Part NumberEIS-EEV-EB2D220SQ
Standard Package150
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-EB2D220SQ
Related LinksEEV-EB, EEV-EB2D220SQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-EB2D220SQ Details Description
Related parts for EEV-EB2D220SQ
IC OPAMP JFET 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN H4 MALE HALF 14AWG/2.5MM2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 569 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf