Panasonic Electronic Components EEV-EB2G4R7Q
EEV-EB2G4R7Q picture photo
Mfg. Part Number
EEV-EB2G4R7Q
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V SMD
Datasheet Download
EEV-EB2G4R7Q.pdf
Availability of EEV-EB2G4R7Q
QUANTITY
EEV-EB2G4R7Q Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-EB2G4R7Q
Internal Part NumberEIS-EEV-EB2G4R7Q
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-EB2G4R7Q
Related LinksEEV-EB, EEV-EB2G4R7Q Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-EB2G4R7Q Details Description
Related parts for EEV-EB2G4R7Q
TERM BLOCK PCB 3POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
KWIK KLIP "D" TYPE W/ADH 1/2" datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 5A 15.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LVDS RECEIVER SINGLE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf