Panasonic Electronic Components EEV-EB2V330M
EEV-EB2V330M picture photo
Mfg. Part Number
EEV-EB2V330M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V SMD
Datasheet Download
EEV-EB2V330M.pdf
Availability of EEV-EB2V330M
QUANTITY
EEV-EB2V330M Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-EB2V330M
Internal Part NumberEIS-EEV-EB2V330M
Standard Package75
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-EB2V330M
Related LinksEEV-EB, EEV-EB2V330M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-EB2V330M Details Description
Related parts for EEV-EB2V330M
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
SYS ACE MULTIPKG MODULE 32MBIT datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF08A/AF08/AFE08T datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 400MA 780 MOHM datasheet.pdf
DSUB POSITIONER PLUG AND RCPT datasheet.pdf
LONG DISTANCE PROX SENSOR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO263 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf