Panasonic Electronic Components EEV-EB2W100SM
EEV-EB2W100SM picture photo
Mfg. Part Number
EEV-EB2W100SM
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V SMD
Datasheet Download
EEV-EB2W100SM.pdf
Availability of EEV-EB2W100SM
QUANTITY
EEV-EB2W100SM Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-EB2W100SM
Internal Part NumberEIS-EEV-EB2W100SM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-EB2W100SM
Related LinksEEV-EB, EEV-EB2W100SM Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-EB2W100SM Details Description
Related parts for EEV-EB2W100SM
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 9V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SKT 80POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
A4 MH 500W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 140MA 1.05 OHM datasheet.pdf
3300UF 63V 18X40 datasheet.pdf